Zajęcia z kina politycznego na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM

Już w środę, 22 lutego, o godz. 16.45 odbędą się pierwsze zajęcia z cyklu „Od Leni Riefenstahl do Franka Underwooda: kino polityczne/polityka w kinie”. Przedstawiamy niżej kilka podstawowych informacji o zajęciach.

Dla kogo są te zajęcia?

Zajęcia przeznaczone są w pierwszym rzędzie dla studentek i studentów WNPiD, którzy mogą zaliczać je jako tzw. ścieżkę (zajęcia dodatkowe). Mile widziani jednak będą wolni słuchacze, zainteresowani tematyką kina politycznego – jedynym ograniczeniem jest pojemność sali 133, gdzie będziemy się spotykać.

Jakie są warunki uzyskania zaliczenia?

Aby uzyskać zaliczenie zajęć, będzie należało wykazać się aktywnością we współtworzeniu niniejszego serwisu internetowego. Zajęcia mają bowiem nie tylko zaznajomić uczestniczki i uczestników z różnymi obliczami polityczności w kinie, lecz także przyczynić się do doskonalenia warsztatu twórczego i kompetencji medialnych. Szczegółowe warunki zaliczenia przedstawione zostaną na pierwszym spotkaniu.

Jakie będą szczegółowe tematy zajęć?

Przewidujemy 15 zróżnicowanych tematów. Pierwsze siedem spotkań dotyczyć będzie zasadniczych problemów relacji kina i polityki, w tym ideologii i propagandy w filmie, nieoczekiwanego uwikłania kina w politykę, filmowej wizji elit politycznych i jednostki w polityce. Pozostałe zajęcia traktować będą o konkretnych, współczesnych wyzwaniach politycznych i próbie ich naświetlenia poprzez odwołanie do przykładów filmów fabularnych i dokumentalnych oraz seriali. Tu zmierzymy się m.in. z problemem postprawdy, kwestią tożsamości płciowej, rasizmu czy wykluczenia ekonomicznego. Zajęcia zakończymy futurystycznymi – utopijnymi i dystopijnymi – wizjami politycznymi w kinie.

Oto szczegółowa lista tematów wraz z filmami:

 1. Polityka, czyli co, kto, kiedy i jak otrzymuje? – Seinfeld – The Chinese Restaurant (1991)
 2. Kino uwikłane politycznie – To wspaniałe życie (1946), reż. Frank Capra
 3. Ideologia i propaganda – Oni żyją (1988), reż. John Carpenter
 4. Człowiek w polityce – Obywatel Kane (1941), reż. Orson Welles
 5. Elity – The Riot Club (2014), reż. Lone Scherfig
 6. Konspiracja i spisek – The Manchurian Candidate (1962), reż. John Frankenheimer
 7. Satyra polityczna – Dyktator (1940), reż. Charles Chaplin
 8. Media – w obronie czy przeciw demokracji? – Spotlight (2015), reż. Tom McCarthy
 9. Wizerunek polityczny – Fakty i akty (Wag the Dog) (1997), reż. Barry Levinson
 10. Kapitalizm, chciwość, wykluczenie – Wall Street (1987), reż. Oliver Stone
 11. Rasizm i islamofobia – Malcolm X (1992), reż. Spike Lee
 12. Uchodźcy i imigranci – Children of Men (2006), reż. Alfonso Cuarón
 13. Tożsamość płciowa – 52 Tuesdays (2013), reż. Sophie Hyde
 14. Postprawda i fakty alternatywne – Clinton Cash (2016), reż. M. A. Taylor
 15. Utopie i dystopie – Brazil (1985), reż. Terry Gilliam

Czy zajęcia będą polegać na oglądaniu filmów?

Czas zajęć (90 min.) oraz ich formuła uniemożliwiają oglądanie całych filmów podczas zajęć. To zresztą mijałoby się z celem, którym jest przede wszystkim merytoryczna dyskusja. Pojawiać się będą natomiast fragmenty filmów i seriali związane z tematyką danego spotkania. Przed każdymi zajęciami uczestnicy i uczestniczki będą też zobowiązani do obejrzenia, we własnym zakresie, jednego, wskazanego filmu, który stanowić będzie główne odniesienie w dyskusji.

Kim są prowadzący zajęcia?

Na zajęcia zapraszają dr Jakub Jakubowski i mgr Filip Biały, którzy konwersatorium nt. kina politycznego prowadzą na WNPiD już od kilku lat.

Dodaj komentarz