Lodowa miłość

Film animowany z 2013 roku „Kraina lodu” wyprodukowany przez wytwórnię Walta Disneya w reżyserii Chrisa Bucka oraz Jennifer Lee podbił serca nie tylko najmłodszych widzów.

Akcja filmu toczy się w Arendell i opowiada o losach dwóch sióstr– żywiołowej, otwartej, może nieco niezdarnej Anny i Elsie, która posiada niezwykłą, wrodzoną moc zamieniania w śnieg i lód wszystkiego, czego dotknie. Siostry są ze sobą bardzo zżyte do momentu wypadku Anny. Jest to przełomowy moment, w którym Elsa zdaje sobie sprawę, że jej zdolność do tworzenia śniegu może być niebezpieczna i że coraz trudniej jej nad tym zapanować. Postanawia, więc odciąć się od swojej młodszej siostry. Sytuacja jeszcze bardziej się gmatwa, kiedy w nieszczęśliwym wypadku giną rodzice obu sióstr. Wówczas Elsa zmuszona jest stawić czoła swojej mocy i nauczyć się ją kontrolować. Wszystko komplikuje się, kiedy Anna oświadcza, że właśnie zaręczyła się z dopiero co poznanym księciem Hansem. W złości Elsa zmienia Arendell w „krainę lodu” i ucieka. Anna musi uratować miasteczko przed wieczną zimą i wyrusza na poszukiwanie siostry.

Należy zwrócić uwagę, że piosenki w tej bajce świetnie oddają stan emocjonalny bohaterów. W momencie, kiedy Elsa śpiewa kultową piosenkę „Let It Go”, zdaje sobie sprawę z tego, jak potężną ma moc i jest z niej dumna. Nie potrafi jednak nad nią panować. Jak to między siostrami bywa, między Anną a Elsą znowu dochodzi do kłótni, w której Anna zostaje ranna. Można powiedzieć, że Elsa jest postacią, która nie do końca pojmuje, co się dzieje i do czego jest zdolna. W pewnym momencie pozwala, by ta moc zaczęła nad nią panować. Annę uratować może jedynie prawdziwa miłość. Wraca więc do pałacu, by zobaczyć się ze swoim narzeczonym. Jeśli ktoś pomyślał, że ten film różni się od innych animacji Disneya i nie ma tu czarnego charakteru, to nic bardziej mylnego.

Anna zostaje odmieniona przez swoją siostrę. Elsa uświadamia sobie, że tylko prawdziwa miłość może roztopić lód. Dzięki miłości jest w stanie kontrolować swoją moc.

W bajce ukazana jest siostrzana miłość, natomiast miłość damsko-męska jest drugoplanowa. Co prawda pojawia się, ale stanowi raczej tło dla głównych wydarzeń. Jest to film animowany, który skupia się na relacjach między rodzeństwem. W świetny sposób pokazuje młodemu widzowi, że wszyscy mogą nas zawieść, ale najbliższa rodzina zawsze będzie przy nas. Jest to relacja, którą należy pielęgnować, bo jest ona w stanie pokonać wszelkie przeciwności.

Postać Elsy jest bardzo złożona. Na pierwszy rzut oka widzimy pełną dystansu i chłodu młodą kobietę, która gardzi innymi. Pod tą skorupą tak naprawdę znajduje się wrażliwa dziewczyna, która pełna jest różnych lęków. Obojętność, którą okazuje innym jest z kolei formą obrony. Bajka nasuwa refleksję, że nie można kogoś pochopnie osądzać nie znając sytuacji drugiej osoby. Nasuwa mi się myśl, że tej prawdy mogliby się nauczyć z tego filmu animowanego i dzieci i dorośli.

Z jednej strony ten film animowany przekazuje młodemu widzowi wartości konserwatywne. Podstawową wartością jest tutaj rodzina, ona jest najważniejsza. Uważam, że „Kraina lodu” pokazuje odbiorcom, jak ważne są więzi rodzinne.

Oprócz takich wartości jak miłość, rodzina, pojawia się w filmie kwestia roli kobiety w społeczeństwie. Elsa jest silną, niezależną kobietą, która postawiona jest na pierwszym planie. Ona nie potrzebuje „księcia z bajki”, żeby dowieść swojej wartości, swojej siły. Zauważyć możemy, że filmy animowane produkcji Walta Disneya stają się coraz bardziej postępowe. Pokazują młodym dziewczynkom, że mogą osiągnąć wszystko i nie potrzebują do tego mężczyzn. Nie muszą już dążyć do odnalezienie miłości swojego życia, żeby poczuć się spełnione. Miłość otacza nas na co dzień, jest ważna, ale ta miłość damsko-męska nie pełni już kluczowej roli. Przykładem takim jest „Merida Waleczna” produkcji Disneya. Tutaj również mamy postać silnej, niezależnej, wyzwolonej kobiety, która nie chce wychodzić za mąż. Zostaje wychowana w konserwatywnych wartościach, ale kompletnie nie chce im się poddać.

„Kraina lodu” podejmuje ważną kwestię roli kobiety. Kobiety w życiu codziennym muszą często domagać się swoich praw, muszą o nie walczyć. Według mnie Elsa stanowi uosobienie kobiety, która potrafi walczyć o swoje. Dzięki niej małe dziewczynki mogą zobaczyć, że można być piękną księżniczką bez mężczyzny u boku i jednocześnie być naprawdę szczęśliwą kobietą. Mogą być kim tylko zechcą i nikt, ani nic nie może ich ograniczać. Elsa to dla mnie współczesna super woman. Piękna, niezależna i co najważniejsze szczęśliwa, która sama potrafi siebie obronić.

Zdecydowanie warto obejrzeć ten film. Jego zadaniem jest uczyć bawiąc i zdecydowanie „Kraina lodu” podołała temu zadaniu.